اصول اولیه پردازنده سرور

هنگامی که نام پردازنده سرور می آید، بیش از حد از واژه های گیج کننده توسط فروشندگان سرور استفاده میشود.واژه هایی از قبیل : پردازنده های چند پردازشی ، چندگانه، چند هسته ای، thread های متعدد و ...در این مقاله قصد داریم به کشف معانی این واژه ها، همراه با مفاهیم آن برای برنامه های کاربری که در سرور های کامپیوتری اجرا میشوند بپردازیم.

hp سرور

ضرورت مهم برای درک بهتر پردازنده های multiple processor :

پردازنده سرور (CPU) ، یکی از اجزاء اصلی یک سرور است که تمام محاسبات مورد نیاز برای تکمیل وظایف مختلف به آن اختصاص داده شده است .
همانطور که میدانید، عملکرد پردازنده ( سرعت تعین شده توسط فرکانس ساعتی که در آن کار میکند، برای مثال 1.5 گیگا هرتز ) نقش مهمی را بعنوان برنامه های کاربردی که بیشتر از سمت کاربر درخواست میشوند را بازی میکند.
اما در یک پردازنده تک پردازشی محدودیت عملکرد وجود دارد.قبل از این، عملکرد خود را با افزایش فرکانس ساعتی که در آن کار میکند، افزایش میدهد. اما زمانیکه در تلاش برای افزایش فرکانس ساعت خود بیش از 3 گیگا هرتز است، مقدار حرارت تولید شده در پردازنده آن به قدری بالاست که حتی برای انجام یک پردازش ساده تقریبا غیر ممکن است .
بنابراین تنها راه برای افزایش ظرفیت عملکرد سرور، اضافه کردن پردازنده های اضافی به همان سرور است و تمامی این پردازنده ها بصورت Serial با یکدیگر کار میکنند.

در این زمینه 3 نوع آوری مختلف وجود دارد :

پردازنده های چند پردازشی ( در سوکت های متعدد )، چند هسته ای ( در هر سوکت )، thread های مختلف ( در داخل هر هسته )

hp سرور

(لطفا برای دیدن ادامه مقاله به صفحات بعد مراجعه کنید)

ترجمه و گردآوري : علیرضا ببری
مشتریان ما